Údržba obuvi a kabelek

Péče o obuv, zavazadla, kabelky a kožené doplňky

O obuv je třeba neustále pečovat, zejména je-li kožená. Značnou péči ovšem vyžadují i další výrobky kožené galanterie, jako jsou kabelky, cestovní zavazadla nebo peněženky.

            PÉČE OBUV   

Pro zajištění dlouhé životnosti vaší obuvi je třeba se řídit následujícími pokyny:

 • Obuv používejte způsobem a v prostředí odpovídajícímu jejímu účelu.
 • Usňová i textilní obuv s konfekčním šitím není vodotěsná. Odolnost proti promočení lze zvýšit použitím vhodných impregnačních přípravků na obuv. Usňová obuv a obuv z broušených usní není neomezeně odolná proti vlhkosti, vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost proti vodě.
 •  Promáčená obuv se nesmí sušit v kontaktu, ani v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů.
 • Obuv, která je vybavena membránou, která zabraňuje pronikání vlhkosti dovnitř obuvi, může být ošetřována pouze k tomu určenými speciálními prostředky.
 • Vezměte v úvahu, že každodenním nošením obuvi přiměřeně klesá její životnost.
 • Žádnou obuv zásadně nelze prát v pračce.

            PÉČE O KABELKY A PENĚŽENKY   

Během péče o kabelky je třeba zejména myslet na zachování původní barvy a tvaru. Proto dodržujte následující zásady:

 • Mokrý výrobek- kabelku z kůže nebo z kožešin je nutné sušit volně zavěšenou na ramínku ideálně při pokojové teplotě. Kabelku nikdy nesušte na slunci, nebo při tepelném zdroji! Mokré skvrny nechte volně usušit.
 • K odstranění nečistot nikdy nepoužívejte chemická rozpouštědla ani ředidla. V případě, že se na kabelce vyskytnou skvrny od pera, odstraňte je vatovou tyčinkou namočenou ve směsi alkohol-voda poměrem 1:1.
 • Čerstvé mastné skvrny odstraníme nejlépe, když kabelku posypeme magnéziem nebo křídový prachem a necháme 24 hodin působit.
 • Chraňte kabelku před přímým dlouhodobým vystavením světlu, může tak utrpět její barva.
 • V případě, že kabelku potřebujete odložit na delší dobu, vyplňte její vnitřní prostor papírem, abyste zachovali její tvar a uložte ji do vzdušného textilního nebo papírového obalu. Pamatujte na to, že kabelky vyžadují při uložení dostatečný prostor.
 • Respektujte povolenou nosnost, doporučenou výrobcem kabelek. Pro lepší orientaci, výrobci kabelek běžně stanovují následné maximální nosnosti kabelek. 0,5 kg společenské kabelky, 1,0 kg kabelky menší až střední, 1,5-2,0 kg kabelky větší, 5,0 kg plážové kabelky a dětské vaky.

Materiály

            PŘÍRODNÍ USEŇ   

 • Useň je nejčastěji používaný, přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu galanterních výrobků. Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční vlastnosti. Je charakteristická svou proměnlivou lícovou kresbou, která potvrzuje její přírodní původ a odlišuje ji tak i vzhledem od syntetických materiálů. Useň se užíváním roztahuje a na jejím povrchu se během používání vytvářejí záhyby a vrásky.
 •  Přírodní useň není neomezeně odolná působení vlhkosti, jako jsou klimatické vlivy či nadměrné pocení. Důležitá je impregnace a to ještě před prvním nošením či použitím. To zamezí pronikání nečistot a mastnot do struktury usně, díky tomu se snáze čistí a její vzhled je dlouhodobě zachován. 
 • Usňové výrobky skladujte v textilních nebo papírových obalech, nikdy ne v plastikových pytlích! Kůže musí dýchat.
 • Useň časem ztrácí pružnost a vláčnost, její povrch se stává křehkým a může dojít k popraskání a znehodnocení výrobku. Useň je proto nutné čas od času „vyživit. Při jejím ošetřování je nutné použít výrobky, které jsou pro daný druh usně vhodné. Pokud si nejste jisti správným postupem, neexperimentujte a optimální postup údržby nebo čištění raději konzultujte v obchodě s koženou galanterií nebo specializované čistírně.

Několik základních druhů usní a jejich údržba:

Hladká useň se vyznačuje strukturovaným povrchem s malými póry. Pro běžné čištění a výživu hladkých usní se v poslední době těší oblibě speciální pěna ve spreji.

Laková useň má hladký, lesklý povrch, kterého je docíleno lakovou úpravou usně. Tento materiál je neobyčejně choulostivý na mechanické vlivy, promáčení a mráz, nejnižší možná teplota použitelnosti je -2 °C. Nečistoty z povrchu usně odstraňujte jemným vlhkým hadříkem, poté povrch ošetřete krémem či sprejem na lakové usně.

Povrstvená useň má k povrchu nanesenou či připojenou vrstvu fólie nebo plastu. Má podobné vlastnosti jako laková useň. Tento materiál otřete vlhkým hadříkem a utřete do sucha nebo používejte prostředky určené k ošetření syntetických materiálů.

Nubuk neboli velur (semiš) je useň broušená po líci (nubuk) nebo po rubu (velur). Výrobky z těchto materiálů ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky, které jsou určeny pro vlasové usně. Tyto přípravky oživují barvu a mohou být barevné nebo bezbarvé. Důležité je ošetření vlasových usní vhodnou impregnací, zvyšující odolnost proti vodě. Tyto vlasové usně nikdy nekrémujte!

Ostatní usně - existuje celá řada dalších druhů usní, které se vyznačují především barevnými efekty a rozmanitostí zpracování povrchu. Charakteristickou vlastností těchto usní je to, že během používání se jejich vzhled „vyvíjí“. V případě usní se stíranou úpravou je původní barva překryta další, často kontrastní barvou. Ta se při nošení na nejvíce namáhaných místech stírá a původní barva prosvítá. Další variantou jsou usně s mechanicky narušeným vzhledem, kde je líc nového výrobku rozpraskán, je patrná odlišná barva struktury. Během užívání líc dál praská a na nejnamáhavějších místech se zcela odlupuje a dochází k obnažení struktury materiálu. Popsané zásadní změny probíhají velmi rychle a při pokračujícím používání se prohlubují. Výrobek rychle získává patinu a charakteristický „použitý“ vzhled. Tyto usně v žádném případě nekrémujte ani neleštěte. K ošetření používejte bezbarvé impregnační spreje, které nechejte na povrchu výrobku zaschnout. Impregnace částečně ochrání galanterní výrobek proti vlhkosti a zašpinění, přesto se výrazného zašpinění výrobku vyvarujte, lze ho z povrchu usně jen velmi obtížně odstranit.

            OSTATNÍ MATERIÁLY   

 • Textil ošetřujte za sucha kartáčováním a čistícími spreji na textil, které galanterní výrobky impregnují, oživí barvy a zamezí ušpinění.
 • Syntetické materiály, jako plasty, koženky nebo polyestery, vzhledem často připomínají useň, ale jejich vlastností nedosahují kvality přírodních usní, neboť mají omezenou prodyšnost. Jsou velmi náchylné k mechanickému poškození. Omývejte je vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a utřete do sucha.
 • Proutěné a lýkové výrobky jsou velmi citlivé na vlhko. Výrobky z těchto materiálů ošetřujte pryžovým kartáčkem.
 • Kožešinové výrobky nežehlete, opravy a čištění svěřte odborníkům, chraňte je před oděrem a zamaštěním. Provlhlé výrobky vykartáčujte po srsti a zvolna sušte v pokojové teplotě, chraňte před prachem a sluncem.  NIKDY neskladujte kožešinové výrobky v plastikových pytlích, kožešinové pláště zavěšujte na tvarovaná ramínka a zapínejte, v letním období často větrejte.